Temel SEO Bilgileri

//Temel SEO Bilgileri

Temel SEO Bilgileri

Birçok SEO bloğu kullanıcılara seo hakkında temel bilgiler vermek yerine gelen ziyaretçilerden nasıl para kazanırım ve onları nasıl istediğim şekilde bana fayda sağlamaları için yönlendiririm düşüncesi ile yazılar yazmaktadır. Değerli ziyaretçilerimizin bu seo bloğuna girerken beklentilerinin bilgi almak olduğunu biliyoruz ve bu doğrultuda arama motoru optimizasyonu hakkında makale ve yazılar eklemeye devam edeceğiz.

Bu yazıda başlangıç seviyesinde olan kullanıcılar için websitelerin ziyaretçi sayısını arttırmalarına yardımcı olacak temel seo tekniklerini ele alacağız ve bunu madde madde sistemli bir şekilde sunacağız.

 • Sayfa hiyerarşisi önemlidir. Kategorilerinizi ve sayfalarınızı isimlendirirken mutlaka anahtar kelime kullanın. Daha genel kelimelerden özele doğru ilerleyin. Örnek vermek gerekirse bir diş doktoru websitesi için, Diş > Diş Eti > Diş Eti Hastalıkları kategorisinde “En sık karşılaşılan diş eti hastalıkları” konulu bir yazı çok etkili bir hiyerarşi oluşturur ve mutlaka başarıyı yakalayacaktır.
 • Her sayfada farklı bir sayfa başlığı kullanın, hiçbir sayfayı bir diğeri ile aynı isimde kaydetmeyin. Google sayfaların benzersiz olmasını çok önemser ve benzersizlik arama motoru algoritmasında önemli bir yer tuttuğu için sıralamalarda rakipler karşısında avantaj sağlarsınız.
 • Sayfaların isimlerini yazarken önemli kelimeleri başta kullanın. Mesela e-ticaret yapan bir spor mağazası websitesi için “Çubuklu Dış Saha Fenerbahçe Forması” başlığı yerine “Fenerbahçe Forması | Çubuklu Dış Saha” şeklinde yazılıp anahtar kelime önde geçirilmelidir.
 • Konu başlığında hedeflediğiniz anahtar kelimeyi yazı içerisinde mutlaka 2 ila 4 kez arasında geçirin. Fazla yazmayın bu Google’dan ceza almanıza hatta websitenizin çıkartılmasına sebep olabilir.
 • İnsanların sitede uzun süre kalmalarını sağlayacak gözlerini yormayacak şekilde web tasarım yapın. Ziyaretçiyi sayfalarınızda uzun süre tutmalısınız. Daha çok sayfa dolaşmalılar.
 • Sitedeki yazılar içerisindeki kelimeleri tıklayınca ilgili sayfaya gidecek şekilde linklendirin. Anasayfaya bağlantı vermek yerine iç sayfalara bağlantı verin. Örnek olarak köpek üretimi yapan bir websitesi için “Şehirde oturuyorsanız kangal köpekler sizin için uygun değildir.” cümlesindeki “kangal köpekler” kelimesinden bu köpek cinsinin ayrıntılarını anlatan bir sayfaya link verebilirsiniz.
 • Googlebot dediğimiz sitenizi indeksleyen robota yardımcı olak için ve tüm sayfalarınızın tam olarak Googlebot tarafından indekslenmesi için bir site haritası kullanmalısınız. Sitemap.xml olarak adlandırılan bu dosyayı hazırlamasını websitenizi yapan kişiden rica ediniz.
 • Başka sitelere websitenizi linkini eklerken anahtar kelimenizi kullanarak ekleyin. Örnek olarak “https://www.vehom.com” olarak eklemek yerine “Seo Şirketi” şeklinde eklenmesi daha doğrudur ve bu şekilde Vehom’un bir seo şirketi olduğunu Google’a belirtmiş olursunuz.
 • İçerik hazırlarken her zaman insanları düşünün. O sayfaya neden geldiler? Ne arıyorlar? Bu sayfayı neden arkadaşları ile paylaşsınlar? Daha sonra gelmeleri için ne yapmanız gerekir?
 • Sayfa konusu ile alakalı otorite yerlere link verin. Örnek olarak “cep telefonu” kelimesini hedefliyorsanız android,iphone, samsung gibi markalara veya bir üniversitenin cep telefonu hakkında yazdığı değerli bir makaleye, cep telefonu kullanım oranları hakkında bilgi içeren .gov uzantılı bir devlet sitesine link verebilirsiniz.
 • Sitenizi dizinlere ekleyin. Eklerken başlıkta ve açıklama kısmında anahtar kelimenizi en az 1 kere kullanın. Hiç bir kısmı boş geçmeyin her bilgiyi doldurmaya çalışın. Örnek olarak çiçek satıcısı iseniz siteniz ile ilgili dizinlere ulaşmak için Google’da “çiçekçi dizin ekle, çiçekçi site ekle, çiçekçi add url” şeklinde aramalar yaparak rakiplerinizin nerelerde var olduklarını araştırabilir ve websitenizi aynı sitelere ekleyebilirsiniz. Sitenizi eklerken seo uzmanınızdan yardım alın çünkü hatalı eklemeler ileride profesyonel seo çalışması sırasında sıkıntılara sebep olmaktadır.
 • Sitenizi güncel tutun. Mümkünse bir blog açın ve şirketiniz ile ilgili güncel bilgileri mutlaka blog sayfanızda yayınlayın. İnsanların bu bilgileri birbirileri ile facebook, twitter gibi sosyal medya sitelerinde paylaşmalarını teşvik edin. Google güncel bilgi girilen ve insanlar tarafından sosyal medyada paylaşılan sayfaları önemser ve aramalarda üst sıralara çıkarır.

Temel SEO bilgileri bunlardan oluşuyor. Google’da arama sonuçlarından rakiplerin üzerine çıkmak ve ilk sayfada yer almak için elbette ki daha bir çok bilgi var. Google algoritmasını etkileyen faktörleri açıklamaya yazılarımız ile devam edeceğiz.

By |2017-02-05T21:48:30+00:00Eylül 29th, 2011|Categories: Seo|Tags: , , |Temel SEO Bilgileri için yorumlar kapalı