Site Hızı Arttırma Rehberi

//Site Hızı Arttırma Rehberi

Site Hızı Arttırma Rehberi

Seo açısında Google’ın çok önemsediği bir değişken olan site açılması hızı arttırma yöntemleri ile ilgili yazımızda sitenizin açılış hızı optimizasyonunu gerçekleştirmek için uygulamalı bilgiler bulacaksınız. Websitesi hızı iyileştime ile ilgili bilgi geldikçe bu sayfaya eklemeye devam edeceğiz. Sayfalar ne kadar hızlı açılırsa kullanıcılar o kadar çok daha fazla sitede dolaşırlar, aradıklarına daha hızlı ulaşırlar, sitede kalma süreleri uzar, memnuniyet oranı yükselir.

Aşağıdaki bilgiler Google aramalarında size fayda sağlayacak. Lütfen adım adım uygulayınız. Eğer yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz lütfen bu rehberdeki önerileri websitenizi yapan webmaster ile veya optmizasyon işlerinizi yürüten seo danışmanı ile paylaşınız. Özellikle çalıştığınız seo uzmanı bu konularda bilgi sahibi değilse lütfen aranızdaki anlaşmayı bir kez daha gözden geçirin, paranız boşa gitmesin.

Mevcut site hızını kontrol edin

Öncelikle şu an sitenizin açılma hızı nedir ona bakalım. Kaç saniyede açılıyor? Hangi dosyalar hangi saniyelerde yükleniyor? Site açılma hızını olumsuz etkileyen faktörler nelerdir? Aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra neler değişecek? gibi soruların cevaplarını bulmak için website analiz servislerine bir göz atalım.

Bu sitelere girin websitesi adresinizi yazın ve site açılış hızı testi yapın. Sonrasında bir yere kaybolmayın aşağıdaki adımları uygulayarak bu sonuçları iyileştireceğiz.

Javascript ve Css kodlarını dosya haline dönüştürün

  • Sayfa içerisinde yer alan;
#content p { margin: 5px 0; padding: 0; font-weight: normal; text-align: left; }

şeklindeki css kodunu bir dosya haline getirin ve sayfanın head kısmına link href=”dosya.css” rel=”stylesheet” type=”text/css”/ şeklinde yerleştirin.

  • Aynı şekilde ;

gibi javascript kodları görürseniz onları da sayfa dışına bir dosya olarak alın ve yukarıdaki javascript kodu yerine

şeklinde kullanın. Css ve javascript dosyalarını dışarı almak sayfa hızını arttıracaktır.

Css optimizasyonu

  • Css dosyası içerisinde yer alan gereksiz boşluklardan kurtulmak için  https://www.cssminifier.com adresinde css dosyanızı sıkıştırın ve yeniden kaydedin.

Javascript Opmizasyonu

Sayfamız hızlanmaya başladı, iyi gidiyoruz!

Tarayıcı Önbellek Özelliğinden Yararlanma

Apache webserver ile çalışıyorsanız ziyaretçilerin websitesini her ziyaret ettiklerinde resim, javascript, txt gibi uzun süre değiştirmediğiniz dosyaları yeniden yüklemelerini engelleyebilirsiniz. Böylece ilk girdikleri zaman bu dosyalar internet explorer, google chrome veya firefox önbelleğinde saklanır ve sayfa hızı böylece artar. Şimdi apache sunucunuzda bulunan .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu yapıştırın.

ExpiresDefault A2419200 Header append Cache-Control "public" Header set Cache-Control "max-age=1209600, must-revalidate" Header append Vary Accept-Encoding ExpiresActive On ExpiresDefault A1209600 ExpiresByType image/gif A2419200 ExpiresByType image/png A2419200 ExpiresByType image/jpeg A2419200 ExpiresByType image/x-icon A2419200 ExpiresByType application/x-javascript A2419200 ExpiresByType application/x-shockwave-flash A604800 ExpiresByType text/css A2419200 ExpiresByType text/plain A1209600 ExpiresByType image/x-icon A2592000 ExpiresByType text/html A86400

bu kod ile her dosyanın tarayıcı ön belleğinde ne kadar saklanacağını belirtmiş olursunuz. Artık uçmaya hazırız, devam!

Gzip ile sayfaları sıkıştırın

Apache webserver ile çalışıyorsanız yine .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu yapıştırın ve Gzip özelliğini aktif hale getirin. Apache 2 ve üzerindeki versiyonlar için deflate kodu ile birlikte veriyorum.

mod_gzip_on Yes mod_gzip_dechunk Yes mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$ mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$ mod_gzip_item_include mime ^text/.* mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.* mod_gzip_item_exclude mime ^image/.* mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.* SetOutputFilter DEFLATE # Don't compress SetEnvIfNoCase Request_URI .(?:gif|jpe?g|png)$ no-gzip dont-vary SetEnvIfNoCase Request_URI .(?:exe|t?gz|zip|bz2|sit|rar)$ no-gzip dont-vary #Dealing with proxy servers Header append Vary User-Agent

Gzip işlemini doğru uygulayıp uygulamadığınızı http://www.whatsmyip.org/http_compression/ adresinden kontrol edebilirsiniz.

W3 standartlarında kodlama

http://validator.w3.org sitesinden websitenizdeki hataları tespit edin. Daha sonra hiç hata kalmayacak şekilde websitenizdeki kodların standartlar çerçevesinde kodlanmasını sağlayın. Webmasterınız bu noktada ne kadar kaliteli kod yazıyor görebileceksiniz. W3 standartlarına uygun kodlama tarayıcıların siteyi daha hızlı açmalarını sağlamaktadır.

By |2017-03-20T16:36:56+00:00Ekim 1st, 2011|Categories: Seo|Tags: , , , , , , , |Site Hızı Arttırma Rehberi için yorumlar kapalı