Seo Nedir?

//Seo Nedir?
Seo Nedir? 2017-04-26T21:48:00+00:00

Arama motorları, arama sonuçlarını(SERP) algoritmaya göre oluşturmaktadır. Webmasterlar bu sebeple hazırladıkları websitelerini Google sıralama faktörleri detaylarına dikkat ederek yaparlar. Organik arama sonucu websitesine gelen ziyarertçi sayısı artışı şirket satış gücü artışına sebep olmakta, bu da kurumsal seo danışmanlığı hizmetine olan ilginin artmasına sebep olmaktadır.

Seo Çalışması

Websitesi için yapılan seo çalışması, seo uzmanı bakış açısıyla site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon olarak ikiye ayrılmaktadır.

Site İçi Seo

Google tarafından websitenizin daha hatasız taranabilmesi için bazı teknik iyileştirmeler yapılmalıdır. Site içi Seo (On Page Seo) websitesi içerisinde tapılan teknik optimizasyonun genel adıdır. Site içi iyileştirmeler; websitenizin arama motorları tarafından düzenli bir şekilde taranmasını ve içeriğin doğru değerlendirilmesini sağlar.

Kullanıcı deneyimi, site içeriği değerlendirilirken arama motoru açısından en önemli konular arasındadır ve sıralama algoritması bu sayısal veriler ışığında oluşur. Ziyaretçiyi en iyi deneyim yaşacağı web sayfasına yönlendirmek arama motorunun en temel amacıdır.

Site içi SEO çalışmasına örnek olarak “URL düzenlemesi, sitemap.xml oluşturma, yazı başlıklarının ve içeriğinin düzenlenmesi, görsel dosya isimleri, özgün içerik, site hızı” gibi seo teknikleri gösterilebilir.

Site Dışı Seo

Site dışı SEO yapmak için ilgili websitelerinden kaliteli backlink almak gereklidir. Backlink, bir sayfadan diğer bir sayfaya verilen linktir. Backlink sayısının yüksek olması Google sıralamasını etkileyen faktörler arasında en önemlilerindendir. Fakat Google ve diğer arama motorları organik olmayan otomatik seo botları tarafından alınmış spam backlinkleri cezalandırmaktadır. Backlink sıralama için bir referans olarak kabul edildiğinden yapay bir backlink spam olarak değerlendirilir. Kaliteli bir içeriğe sahip olan websitesi yapmak bu içeriğe diğer web sitelerinden gerçek insanlar tarafından değeri yüksek backlinkler verilmesini sağlayacaktır.

Backlinkler dışında sosyal medya, mobil uygulama deneyimleri, marka bilinilirliği ve benzeri faktörler de sıralamayı etkiler. Dolayısıyla site dışı bu mecralardaki yapılanlar da sıralamaları etkilemektedir.

Seo (Search Engine Optimization) Nasıl Yapılır?

Seo nedir anladıktan sonra sırada seo nasıl yapılır öğrenmek geliyor. Arama motoru optimizasyonu da tüm dijital pazarlama projeleri gibi planlama evresi ile başlar. Öncelikle websitesi analizi, anahtar kelime planlaması, rakip websitelerinin analizi, daha önceden sitede seo teknikleri uygulanmış ise mevcut durumun değerlendirilmesi, backlink analizi gibi seo açısından Google sıralamasını etkileyen faktörler belirlenir.

Belirlenen plan dahilinde dijital pazarlama planı içerisindeki en önemli nokta olan seo stratejisi oluşturulur. Bu an itibariyle yapılacak tüm seo çalışmaları bu strateji kapsamında ilerletilir. Vehom, daha önce birlikte çalışmış olduğu yüzlerce websitesi örneği sayesinde çoğu sektöre uyum sağlayacak şablon stratejiler geliştirmiştir ve bunları her yeni gelen müşteri ile geliştirmektedir.

İşlerinizi daha da büyütmek ve yeni müşteriler kazanmak için Kurumsal SEO Çalışması ‘na yatırım yapın.