Aslında fikirleriniz hiç de önemli değil

Konu web sitelerinin kullanım kolaylığı (usability) olduğunda aslında sizin fikriniz (eğer sitenin sahibiyseniz) hiç de önemli değil. Bizimki de. Şirketinizin CEO’sunun fikri de hiç önemli değil. IT departmanınızın en parlak elemanının da. Konu sitenizin kullanım kolaylığı olduğunda fikri değerli olanlar sadece “Kullanıcılar”.

A/B testi kullanıcıların kullanım alışkanlıklarına göre websitenizi optimize eder.

Sayfanın 2 farklı versiyonunu karşılaştırın!

Web sitenizde bir sayfanın bir elemanında ya da sayfanın tamamında değişiklik yapmak istediğinizi varsayalım. A/B testleri kullanarak bu değişikliğin işe yarayıp yaramadığını uygulamaya geçmeden önce görebilirsiniz. Yani kısaca sayfanın A versiyonu ile B versiyonunu karşılaştırabilirsiniz.

Fikirler vs Sayısal Gerçekler

Tabii ki herkesin bir fikri olacaktır. Olmalıdır da. Yeni bir sayfa tasarladığınızda şirketinizdeki birçok çalışanın parlak gibi görünen birçok fikri olacaktır. “Kullanıcılar buna bayılacak” ya da “bu tam da ziyaretçilerin istediği tasarım, renk, fotoğraf” gibi iddialı açıklamalar duymanız hayli muhtemel.

Ama web sitenizin kaderi sadece bu parlak fikirlere bağlı olmamalıdır. Araştırmalar, testler ve ayağı yere basan “gerçekler” üzerine kurulmalıdır.

Başka bir deyişle: “Müşteri her zaman haklıdır”

Web siteniz ziyaretçilerini göz önünde bulundurarak tasarlanmalıdır. Kararlar toplantı masası etrafında toplanmış ve ziyaretçiyi neredeyse hiç görmemiş patronlar tarafından alınmamalıdır. Kullanıcı testleri ya da A/B testleri yapılarak ziyaretçileriniz sitenizde hiç zorlanmadan yapmak istediklerini yapabildiklerine emin olmalıyız. Bundan hem siz hem de kullanıcılar karlı çıkacak. Vehom olarak buna defalarca şahit olduğumuz için bir kez daha belirmek istiyoruz ki evren sizin değil ziyaretçilerinizin etrafında dönüyor.